Kelimelerimiz

Sadece Bir Gün Boyunca Konuşamasaydınız Ne Olurdu?

 

1.Sahne

 

Eşiniz – Günaydın canım…

Siz – …

Eşiniz – Bugün ödemelerimiz var biliyorsun, ne yapalım?

Siz – …

Eşiniz – Dün akşam konuşmadık. Ama işte öyle mutsuzum ki, sana öyle ihtiyacım var ki…

Siz – …

2.Sahne

İş Arkadaşınız – Raporu hazırlayabildin mi?

Siz – …

İş Arkadaşınız – Aslında müdüre yapacağımız sunum için önerilerini merakla bekliyorum.

Siz – …

3.Sahne

O – Sen ne düşünüyorsun?

Siz – …

Nasıl hissettiniz?

İyi haber şu: Konuşabiliyorsunuz. Yani öyle bir güce sahipsiniz ki; duygularınızı, düşüncelerinizi ve bilgilerinizi karşınızdaki kişi veya kişilere çeşitli seslerle iletebiliyorsunuz. Üstelik o sesleri alçaltıp yükseltebiliyorsunuz. Tüm bu iniş çıkışlarda karşınızdakiler birbirinden farklı duygularınızı anlayabiliyor. Bazı seslerin kafasına kafasına basınca, bir bakıyorsunuz düşünceleriniz ulaşıveriyor hedefinize. Ama belki de en ilginç an, bir kâğıtta ya da ekranda gördüğümüz kelimeleri seçmeye başladığımız an oluyor. Sizin aklınızdakileri size ifade eden ve bununla beraber karşınızdakine de aynı anlamı ifade edecek olan kelime hangisi acaba?

Hani yanlış anlaşıldığınız bir gün vardı ya; hani bir türlü sizi anlamadıkları bir başka gün daha vardı ya; hani karşınızdaki o kişi dünyanın en anlayışsız kişisiydi ya… İşte o günler, o anlar ‘konuşmak’ dediğimiz mucizenin, her defasında tekrar tekrar ve büyük bir özenle inşa edildiğini unuttuğumuz anlar olabiliyor bazen.

Belki de ‘o kelime’ doğru kelime değildi, karşımızdaki için. Belki de sesimiz sandığımız yükseklik veya alçaklıkta değildi. Belki kafasına kafasına vurduğumuz heceler, düşündüklerimiz değildi.

Her konuşma, her an yeniden yaratılır. Her an. Özenle. 20 yıllık eşiniz de olsa karşınızdaki, çocukluk arkadaşınız da olsa. Çünkü her an bir tanedir. Aynısı olmayacaktır. Hiçbir kişi, hiçbir an, aynı kişi olmayacaktır.

Konuşarak kendimizi anlatmak bir mucize. Anlamlı, değerli, bizi insan yapan bir mucize.

Mucizeler kolay yaratılmıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir