İnovasyon Değil, Sadece Yaratıcılık

Sizce bir günde kaç kelime kullanıyorsunuz? Ama net olarak. Yani temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullandığınız kelimeler (alışveriş, yemek, içmek, sağlık, ulaşım…) ile hayatınızın işle geçen bölümündeki standart ve zorunlu kelimeler dışında kalan kelimeleri soruyorum.

Bulacağınız tahmini sayı, aslında sizin yaratıcılığınızın düzeyini belirleyen en önemli unsurlardan birisi. Zihnimize giren her yeni ifade, kuşkusuz onu dinamik kılan ve meraklandıran bir işlevi yerine getirecektir. Farklı her kelime yeni anlam arayışları ve belki de yeni yeni anlamlar oluşturacaktır bizde.

Dünyanın en hızlı uyum sağlama becerisine sahip olan varlığı olan insan, kuşkusuz bunda farklı farklı durumlar karşısındaki yaratıcılık özelliği ile başarılı sağlamaktadır. Öyleyse yaratıcılığımız olup olmadığı değil, onu ne denli geliştirdiğimiz konusunda odaklanmamız da fayda olacaktır.Peki, bunu nasıl yapacağız? Aslında iki temel yol var bu konuda. Birincisi, bazılarında (sanatçılar, bilim insanları…) bunun zaten doğuştan ve yoğun bir şekilde olduğunu fark ediyoruz. Ama biz eğer onlardan değil diğerlerinden isek, o zaman dış uyaranlara ihtiyaç duyacağız demektir. Katıldığınız veya izlediğiniz sanat, spor, kültür ve sosyal etkinlikler bizlere büyük katkı sağlayacaktır. Öte yandan birinci grupta olan şanslı ve seçilmiş kişiler, bizler gibiler için öyle güzel kısa yollar oluşturmuşlardır ki.

Eğer yaratıcılık sizin için önemliyse, hem gidin, hem katılın, hem de okuyun. Farklı farklı etkinliklere gidin. Sevmeseniz de gidin. Oradaki diğer izleyenlerle sohbet edin. Anlamaya çalışın.

Sonra sevdikleriniz etkinlikleri yapmaya başlayın. Katılımcılardan ne çok şey öğreneceğinizi fark edin. En sonunda da okuyun bol bol. Seviyorum sevmiyorum demeden ama. Bol bol okuyun. İlgi alanlarınıza göre değil, her konuda.

Yavaş yavaş kelime haznenizin arttığını göreceksiniz. Yaratıcılığınızın genişlemeye başladığını hissedeceksiniz. Öyle bir an gelecek ki, işinizden evinize kadar tüm iletişim becerilerinizin farklılaştığını ve daha da niteliksel artış gösterdiğini izlemek de sanırım sizleri çok mutlu edecektir.

 


Bir görüş “İnovasyon Değil, Sadece Yaratıcılık”

  • Merhaba Veysel Bey 🙂
    Yazınızın başlığındaki “inovasyon” ifadesi ile içerik arasında bağ kuramadım.
    Nedir aradaki bağ?
    İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir