Hikayenin Yapısı

Hepimiz yaşamlarımız boyunca hikâyeler anlatırız farkında olmadan ya başarını hikâyesidir ya bir terkedilişin ya da geçirdiğimiz bir rahatsızlık sonrası mücadelemizi anlatan bir hikâye…

Farkında olsak da olmasak da kendi içimizde bir yapı ve düzen sırasında dile gelir bu hikâyeler. Hikâye anlatım düzeni içerisinde bir sıra takip etmemiz gerekir.

Şimdi bu düzenin nasıl işleyeceğine birlikte bakalım.

Hikâyemizin konusu, yaklaşımı, niteliği ne olursa olsun öncelikle bir BAŞKARAKTERE ihtiyacımız vardır. Hikâye kahramanımızın hikâyede hareket etmeye, amaç edinmeye ve eylem yapmaya sürükleyecek bir NEDEN’i olmalıdır. Buna motivasyon da diyebiliriz. Bu motivasyona sahip bir kişi bir AMAÇ sahibi olur ve o hikâye süresince o amacını gerçekleştirmek ister. Bu süreçte bunları gerçekleştirecek YOL ve YOLLARA sahip olmalıdır. Yani kendini hedefe ulaştıracak yöntemler denemelidir. Eğer bu engelleri kolay başarırsa vasat ve sıradan bir hikâye olur, okuyucu ve katılımcılarda istenilen etkiyi bırakmaz bu sebeple karşısına güçlü ENGELLER çıkar. Bu noktadan sonra engelleri aşıp aşmama durumuna, hikâyeye göre İÇ ve DIŞ ÇATIŞMALAR yaşamaya başlar. Engel karşısındaki ÇATIŞMALAR hikâyeyi zenginleştiren bir öğedir. Karakterlerin bu engelleri aşma istekleri, şekilleri ve EYLEMLERİ okuyucuya veya izleyiciye kahramanın kişilik özelliklerini daha iyi tanıtacak ve hikâyeyi güçlü kılacaktır. Tüm bu anlattıklarımız hikâyenin konusunu oluşturur.

hikayenin-yapisi-1

Kaynak: Öktem Başol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir