Çağın Mesleği

Çeşitli uzmanlar, yeni çağın meslekleri konusunda bir yarışa girmişler sanki. Oysa dikkat ederseniz, hepsi gelen veya gelme ihtimali olan alanları işaret ediyorlar sadece. Yani her çağda olduğu gibi, bu çağda da farklılaşan, değişen ve gelişen yaşam koşullarına uyumlanmaktan söz ediliyor. Yepyeni alanların cazibesi anlatılıyor.

Oysa ben bugün size gittikçe biten, azalan ve zor bulunan bir alandan haber vereceğim: kurumsal ve siyasi kelime buluculuk. Aslında bu günlerin ayak sesleri, kimi otobüs firmaları tarafından atılmıştı yıllar önce. ‘Öz’, ‘hakiki’, ‘has’ gibi sıfatlar ile kelimelerde çeşitlilik arayışları ve kelimelere hücum başlamıştı.

Zamanla İngilizce, Arapça, Japonca kaynaklarından da yararlanılmaya başlandı.

Kısaltmalar ve hece birleştirmeleri de yetmeyecek yakında.

Akılda kalıcı, farklı, kurumu veya politikacıyı yansıtan kelimeler bitiyor artık.

Seçimlerdeki adaylar hakkında namuslu, güvenilir, dürüst gibi kelimeler söylendiğinde duyulmuyor. Kurumlarda da durum farklı değil: müşteri odaklılık, aidiyet, takım olmak, ekip çalışması, potansiyel, motivasyon…

İyi de nereye kadar? Kulaklar duymaz oluyor artık.

Kelimeler aynılaşıyor, anlamsızlaşıyor ve tükeniyor.

Eğer bu fırsattan faydalanırsanız, belki de son ‘kurumsal kelime bulucu’ olabilirsiniz. Kısaca KKB ya da KuKeBu veya KurKelBul. Belki de, ‘The Finder of the Word’. FW!


Bir görüş “Çağın Mesleği”

  • merhaba,
    Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Son dönemler de oldukça lazım olacak bir iş fikri gibi görünüyor. Örnek olarak bir isim bulduk ve işe yarayacağını düşünüyorum diyelim. Peki bunu nasıl piyasa içine süreceğiz daha doğrusu kime lazım olur. Bunun ile ilgili bir pazar ağı var mı? Kim neden isim satın alsın ki bizden. iyi çalışmalar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir