empty

english-falg-0 turkiye-0

Gönüllülükten Profesyonelliğe 10 Liderlik Sırrı

ANA SAYFA \ BLOG \ Gönüllülükten Profesyonelliğe 10 Liderlik Sırrı
 

Öğrencilik yıllarımdan başlayarak uzun yıllar gönüllü olarak farklı sivil toplum kuruluşlarında çalıştıktan sonra iş hayatıma başladığımda STK’lardaki ve profesyonel kurumlardaki yöneticiler arasında yönetim adına çok büyük farklılıklar gözlemledim. Halen gönüllü çalışarak etkili liderlik ve yönetim adına, STK’lardan öğrendiklerim bir çok yöneticiye yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum. Kendi iş yaşamımda uyguladığım ve çok yararını gördüğüm liderlik ipuçları işte şunlar:

1. Herkesi dinle. Hiç beklemediğin bir anda, hiç beklemediğin bir iş arkadaşından senin karşılaştığın sorunlara dair sihirli bir çözüm gelebilir.

2. Dinlerken mutlaka not al. O an işine yaramayacak gibi görünen bir fikir, daha sonra karşılacağın bir problemin çözümü olabilir.

3. Beraber çalıştığın kişilerin fikirlerinin uygulamaya geçmesine olanak sağla. Ya bırak kendileri hayata geçirsinler, ya da sen onlar için fikirlerini hayata geçir.

4. Herkesin kurum için önemli olduğunu sadece sözle değil davranışlarınla da göster. Bir kişi isterse kurumunu çok yükseğe taşır ya da çok aşağılara çekebilir.

5. Bulunduğu pozisyona bakmadan herkesten bir şeyler öğrenmeye çalış. Lider olarak sen kendini geliştirmezsen, beraber çalıştığın kişileri geliştirme ihtimalin azalır.

6. Liderlik adına bildiklerini, tecrübelerini kendine saklama takımın ile her fırsat bulduğunda paylaş.

7. Kurumunu yönetirken egonu evde bırak. Egonu yanında taşınmazsan senden daha zeki kişileri işe alıp, onlarla beraber çok verimli çalışmalar gerçekleştirebilirsin. Egosu yüksek olan liderlerin etrafında uzun vadede kimseleri bulamazsın.

8. Hatalı olduğun zaman bunu kabul et ve hata yaptığında bunu takımınla paylaşabilme cesaretini göster. Bu seni onlara daha çok yakınlaştırır.

9. Kurum değerlerini çok özenle belirle. Çalışanların değerleri, kurum değerleri ile örtüşmüyorsa orada takım olmaktan ya da etkili bir liderlikten bahsetmek çok zor olur.

10. Son olarak herkesin peşinden gideceği bir vizyon yarat. Sivil toplum kuruluşlarında gönüllüleri sürekli motive eden kendi yaşadıkları topluma yaptıkları katkılardır. Anlamlı bir amaç uğruna çalışan bir kişi hiç bir olumsuzluk karşısında yılmaz. Senin kurumun bulunduğu topluma nasıl katkıda bulunabilir, beraber çalıştığın takımınla bunun cevaplarını bulduğun zaman kurumunda içsel motivasyonu yaratmış olursun.

Okuması belki de çok kolay olan fakat uygulaması çok cesaret isteyen on tane liderlik ipucunu paylaştım sizlerle. Çok farklı STK’larda ve gönüllü projelerde çalıştım fakat hepsinin ortak paydası beraber çalıştım liderlerin/yöneticilerin yukarıda yazdığım her bir maddeyi irebir uygulayabiliyor olmalarıydı. Profesyonel çalışma ortamında tüm pozisyonlardaki yöneticilerin sivil toplum kuruluşlarından, gönüllülerden öğrenecekleri çok önemli yönetim sırları var. En önemli on tanesini bu yazıyı okurken öğrendiniz şimdi sıra bunları kurumunuzda hayata geçirmekte...

Yazar: Pelin Kohn

yorumlar  

 
+1 # Recep Çağlar 24-01-2012 12:25
Pelin Hanım yazınız için teşekkükürler İzgören akademiyi elimden geldiği kadar takip ediyorum fakat sizlerden daha çok faydalanmak için görüşmek üzere tavsiyelerinizin biris hariç hepside güzel ve ufuk açıcı iyi çalışmalar.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-2 # Gülnur Sönmez 26-01-2012 14:14
Merhaba,

Adeta kafamdakileri yazmışsınız, bu güzel paylaşım için teşekkürler, ruh ikizimi bulmuş gibi hissettim. :) Demek ki deneyim, insanları benzer noktalarda birleştiriyor. İyi çalışmalar dilerim. Gülnur Sönmez
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+4 # şerif izgören 10-08-2012 11:49
Sevgili Hanımefendi

Yazınızı okudum,kendinizden zeki insanları işe alın bölümüne katılmıyorum,bak seni Amerikaya gönderdik nasıl rahatız ekipçe.Onun dışındakileri uygulayacağım.Aslan arkadaşım.
Dostlukla

Şerif
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # halil erkman 12-08-2012 08:54
Sevgili Pelin,
Spor yöneticiliğinde gönüllü olarak faaliyet gösteren biri olarak seni tebrik ediyorum. Paylaştığın liderlik ipuçlarını Hacettepespor Futbol Takımı teknik kadrosuyla paylaşacağım, tartışacağım. Sevgiler. HErkman
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # seher bağlıcak 13-08-2012 12:51
Selamün Aleyküm,
Yazınızı okudum, Türkiye için kesinlikle gerekli bir kurum olduğunuzu belirtmek istiyorum . Teşekkürler çalışmalarınız için .. Benim İzgören Akademi ile tanışmam daha doğrusu Ahmet Şerif İzgören'i tanımam geç oldu şimdi 21 yaşındayım ve bu durumdan utanıyorum.(tanışma diye kastettiğim kitaplarla oldu keşke yüzyüze de tanışma fırsatım olsa ama..) Çok iyi tanıyorum bütün kitaplarını okudum diyemiyorum ne yazık ki ama amacım bu.. Farklı bişeyler var hani çok iyi tanımazsın ama seni çeker ya öyle hissediyorum. En yakın vakitte kurumunuzla tanışmayı diliyorum inşaallah.. Uğur böceği olarak sizlere daha yakın olmayı çok isterim. İyi günler dilerim..
Muhabbetle..
Seher
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Canan Sarıdaş 25-09-2012 07:45
Teşekkürler paylaşım için, sevgiler,
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

En Çok Okunanlar